Kjøp billett

Food & Fun

Food & Fun 2026

Food & Fun – når Stavanger inviterer verden inn på kjøkkenet

Food & Fun er restaurantfestivalen der noen av Stavangers beste restauranter inviterer hver sin gjestekokk, fra Norge eller resten av verden, og slipper dem løs på råvarene vi er mest stolte av i Matregion Rogaland.

Neste festival går av stabelen 18.–19. februar 2026.

Noen restauranter begynner å drodle på menyen lenge før festivalen, andre venter til gjestekokken står i døra. Uansett arbeidsmåte er prinsippet det samme: gjestekokkene kommer til Stavanger rett før festivalstart, og sammen med våre egne stjernekokker skaper de helt unike festivalmenyer som kun finnes under Food & Fun. Når ulike matkulturer, erfaringer og personligheter møtes over lokale råvarer av topp kvalitet, skjer magien på kjøkkenet, enten den er planlagt på forhånd eller oppstår i øyeblikket.

Så hvis du liker å prøve nye ting, elsker det uventede og synes mat er best når du ikke helt vet hva som kommer: Food & Fun er for deg.

Alle restaurantene serverer set meny, med pris på 900 eller 1300 kroner, avhengig av restaurant.

Velkommen til Stavanger på sitt mest nysgjerrige og smakfulle.

Her finner du Facebook-arrangementet for å holde deg oppdatert.

Restaurantene og gjestekokkene som deltar på Food & Fun

Her er restaurantene og gjestekokkene som deltar på Food & Fun 2026.

A. Idsøe grill & berkel får besøk av Arne Brimi

Arne Brimi er en av Norges mest folkekjære og markante kokker, og har i flere tiår vært en sterk stemme for norsk matkultur, råvarer og tradisjoner. Under Food & Fun gjester han A. Idsøe grill & berkel sammen med sin gode venn Frode Selvaag.

I nesten 200 år har folk handlet kjøttvarer hos A. Idsøe. Alle besøkende har fått gode tips om hvordan råvarene skal tilberedes. Nå får publikum anledning til å smake på denne kunnskapen, i restauranten som ligger vegg-i-vegg med butikken: A. Idsøe grill & berkel. Restauranten er skapt med tanke på både festlig nytelse og hverdagsmatglede. Det gir en restaurantopplevelse tuftet på solide håndverkstradisjoner, kjærlighet til råvarene og til den gode, uformelle stemningen.

NB: Arne Brimi er til stede 17. og 18. februar, men du kan nyte menyen i restauranten alle tre dagene, 17.–19. februar.

BOOK BORD HER

Brasserie Pigalle får besøk av Kamil Stefanow

Kamil er kjøkkensjef ved Dinette i Wrocław og lager mat med stor respekt for råvaren, minst mulig svinn og en tydelig «less is more»-filosofi. Rettene hans er presise, varme og fulle av minner, mat som både metter og gir komfort, inspirert av røtter, historie og klassiske smaker.

Brasserie Pigalle byr på gode råvarer fra grillen, har et stort allsidig vinkart og holder til på ærverdige Hotel Victoria midt i Stavanger Sentrum. Med sine 107 sitteplasser inkludert eget chambre séparée, er det duket for en god matopplevelse i lokaler fra 1900.

BOOK BORD HER

Fisketorget får besøk av Christopher Davidsen

Christopher Davidsen kommer til Food & Fun og skal jobbe sammen med kjøkkenet på Fisketorget. Davidsen er en prisbelønt norsk kokk med sølv i Bocuse d’Or 2017, kjent for sin tekniske presisjon og kreative bruk av nordiske råvarer. I dag driver han restaurantene Tollbua og Phoenix gastropub i Trondheim.

I Vågen har det blitt solgt fersk sjømat i over 150 år. Historien handler om mer enn bare sjømattradisjon – men også om stolthet, hardt arbeid og lidenskap. Det er nettopp denne historien som lever videre på Fisketorget. Vegg i vegg med det eksklusive fiskeutsalget, serverer den koselige restauranten nydelige sjømatretter, i en behagelig atmosfære.

BOOK BORD HER

Gaffel & Karaffel får besøk av César Rodríguez Valverde og Manuel Ángel Ortiz Chumillas

César Rodríguez Valverde og Manuel Ángel Ortiz Chumillas kommer til Food & Fun som et spansk kokketeam og skal jobbe sammen på Gaffel og Karaffel. De har begge bakgrunn fra det moderne spanske kjøkkenet, med tydelig kjærlighet for sjømat, risretter og middelhavssmaker, presentert med teknisk presisjon og varme.

Midt i Stavanger sentrum finner du Gaffel & Karaffel. Med fire etasjer som rommer både restaurant og selskapslokaler, har de i en årrekke vært et naturlig samlingspunkt for små og store anledninger.

BOOK BORD HER

Lai by Noodle Noodle
Den asiatiske restauranten ligger i enden av Fargegata, og kombinerer spennende og nydelige retter fra sørøst Asia med lokale råvarer.

BOOK BORD HER

Restaurant K2 får besøk av Matthew og Charlie fra Papi

K2 får besøk av den London-baserte restauranten Papi. Papi, som K2, drives med en tydelig filosofi: no waste og lavintervensjonsviner. Matthew lager maten med råvarer fra vår region, mens Charlie parer rettene med vin fra K2 sin vinkjeller. Vi gleder oss til å dele en liten bit av hippe London med Stavanger!

Restaurant K2 har en stjerne i Guide Michelin, i tillegg til den grønne stjernen. Hos K2 serveres den maten og drikken eierne selv liker aller best, i en god og tiltalende atmosfære. Restauranten har som ambisjon å jobbe så økologisk, lokalt og bærekraftig som mulig. Med fokus på bærekraft i alle ledd, settes det høye krav til laget når det kommer til mat, drikke og service.

BOOK BORD HER

Seid får besøk av Birkir Freyr Guðbrandsson og Leó Snæfeld Pálsson

Under Food & Fun får Seid Grill & Cocktailbar besøk av Birkir Freyr Guðbrandsson, kjøkkensjef på islandske BRASA, sammen med Leó Snæfeld Pálsson, prisbelønt bartender og nasjonal World Class-vinner. Duoen gjester Stavanger i to intense kvelder der mat og cocktails utvikles som én helhetlig opplevelse. 

Seid har nydelig utsikt over Stavanger, høyt under taket og med grillen som midtpunkt i restauranten. Topp kvalitet råvarer basert på sesong på tallerken og i glass, og med en folkelig og avslappet atmosfære.

BOOK BORD HER

Spiseriet
Spiseriet er en restaurant idyllisk plassert i Stavanger Konserthus med utsikt utover fjorden. Den sesongbaserte menyen setter søkelys på lokale råvarer i smårettsformat. Som gjest kan du enten la kokkene guide deg igjennom en helaftens meny, eller du kan selv velge ut dine favoritter. Den gode drikkemenyen gjør at alt ligger til rette for de gode opplevelsene og minnene.

BOOK BORD HER

Food & Fun arrangeres av Gladmat i samarbeid med restaurantene, og prosjektet er støttet av Stavanger kommune, Sparebanken Norge, Ellen & Axel Lunds stiftelse og Inge Steenslands Stiftelse. Food & Fun er et søster-arrangement av Food & Fun på Island, og grunnleggerne av arrangementet er generøse og lar oss få bruke samme navn.